Dobór mocy klimatyzacji

klimatyzacja Klimaprofi montaż klimatyzacji klimatyzacja kraków

Mocniejsza klimatyzacja czy słabsza? Którą wybrać?

Jest to bardzo ważna kwestia. Jeśli klimatyzacja, którą wybierzemy okaże się za słaba doprowadzi do niespełnienia naszych oczekiwań co do temperatury. Klimatyzacja będzie pracowała najczęściej na najwyższych obrotach aby jak najbardziej zbliżyć się do zadanej temperatury, ale i tak jej nie osiągając ze względu na brak mocy. Doprowadzi to do wysokich kosztów za energie oraz wyższą awaryjność urządzenia.

Natomiast wybór zbyt mocnej klimatyzacji ma równie wiele wad: większe jednostki, głośniejsze, bardziej prądożerne, droższe w zakupie i montażu, krótsza trwałośc ze względu na ciągłe wyłączanie. Wiele naszych klientów chciało by aby mocniejsza jednostka obsłużyła np 3 pomieszczenia. Niestety jest to rozwiązanie połowiczne, które nie sprawdza sie korzystnie. Mocna klimatyzacja będzie bardzo szybko schładzała pomieszczenie, w którym znajduje się jednostka, a schłodzone powietrze nie dotrze do innych pomieszczeń z racji blokady przepływu takiej jak ściany, małe otwory drzwiowe… Aby schłodzić np 3 pomieszczenia jedną klimatyzacją muszą być bardzo korzystne warunki takie jak idealnie naprowadzenie strumienia powietrza na otwarte drzwi w pomieszczeniach, muszą być one otwartę. Nawet takie idealne warunki mogą jednak nie zapewnić zadanej temperatury tylko pozwoli zbić ją o parę stopni.

Więc… jak dobrać moc jednostek

Najłatwiejszym sposobem jest założenie, że 1 kW mocy chłodniczej wystarczy do ochłodzenia 10m2 pomieszczenia! Jest to bardzo ogólne założenie, ale najczęściej pozwala dobrać odpowiednią moc chłodniczą. Jednak nie możemy pominąć kilku czynników takich jak: nasłonecznienie, wielkość i liczba okien, ilość osób w pomieszczeniu, ilość urządzeń elektrycznych generujących ciepło.

Gdy weźmiemy pod uwagę takie czynniki, może okazać się że na 10 m2 potrzebujemy nawet 3kW mocy chłodniczej! Najczęśniej jest tak np w serwerowaniach gdzie urządzenia generują ogromne ciepło, które bardzo ciężko jest schłodzić. Jednak w przypadku mieszkań i domów do 3 m wysokości zazwyczaj założenia 1kW na 10m2 będzie w zupełności wystarczające.

Przykładowo:

Do schłodzenia mamy mieszkanie o powierzchni 54 m2. Nie mając wiedzy dobralibyśmy klimatyzacje o mocy 5 kW. Jednak po przeczytaniu naszego artykułu już wiemy, że musimy sobie zadać pytanie w jakim pomieszczeniu będzie klimatyzacja. Jeśli tylko w jednym o powierzchni 30 m2, to oczywiście musimy wybrać klimatyzację o mocy chłodniczej 3,5 kW. Będzie to najlepsze rozwiązanie i zapewni nam to czego oczekiwaliśmy.

Podsumowując

Dobierajmy moc urządzeń zgodnie z powyższymi wytycznymi, a osiągniemy to czego oczekujemy. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji skontaktujmy się z firmą taką jak nasza, która zajmuje się klimatyzacją zawodowo i jest w stanie doradzić odpowiednie rozwiązania i potraktowanie nas indywidualnie. To da nam pełną satysfakcję!